Uszkodzony Oring
Kiedy wymienić Oringi ? Identyfikacja uszkodzonego Oringa
Oringi są najbardziej popularnym uszczelnienie stosowanym w maszynach i urządzeniach. Oringi umieszcza się w rowku i ściska podczas montażu między dwiema lub więcej częściami tworząc uszczelnienie na styku Oringa. Głowna cechą Oringów jest to że są niedrogie, proste w budowie i niezawodne jednak jak wszystkie materiały eksploatacyjne Oringi czasami ulegają awarii lub pękają i w takich sytuacjach należy wymienić Oringi. O-ringi mogą ulec awarii z różnych powodów. Poniżej przedstawiamy niektóre sytuacje które pomogą zidentyfikować uszkodzone Oringi opiszemy przyczyny awarii oraz doradzimy kiedy należy wymienić O-ringi.
Jak zidentyfikować uszkodzony O-ring ?
Jeżeli Oring nie uszczelnia a jednocześnie nie ma widocznych uszkodzeń niekoniecznie oznacza to że jest uszkodzony. Najprawdopodobniej oznacza to że Oring posiada nieprawidłowy rozmiar do danego zastosowania.
Identyfikacja uszkodzonego uszczelnienia Typu Oring
- Obwodowe pęknięcia w obrębie spłaszczonej powierzchni - Zwykle jest to spowodowane nadmierną kompresją
- Na powierzchni Oringów widoczne są pęcherze, wżery lub wżery- Szybkie zmiany ciśnienia
- Małe nacięcia, wyszczerbienia lub rozcięcia - Uszkodzenia powstałe podczas instalacji Oringów
- Płaska powierzchnia Oringa równoległa do kierunku ruchu oraz zadrapania na powierzchni - Tarcie o szorstką powierzchnię uszczelniającą
- Pęknięcia promieniowe zlokalizowane na powierzchni Oringa, ponadto niektóre elastomery wykazują oznaki zmiękczenia - Jest to spowodowane nadmierną temperaturą.
Kiedy wymienić Oring ?
Każde z powyższych uszkodzeń Oringów uzasadnia wymianę uszczelnienia. Jeżeli Oring pracuje w trudnych warunkach dobrą zasadą jest wymiana Oringa raz w roku.